Sounds Before Birth & Your Very Own Songs

In this post I kindly invite you to create a project together – a list of music pieces appropriate for children in mother’s womb. It’s inspired by Pampers’ classical music choices I found the other day on CD. There is so much beauty around, in music as well. Let’s do it together. Scroll down – it’s starded to take some shape.

Witajcie! Temat już dłuższą chwilę za mną chodzi, a tak się złożyło, że miałam dziś okazję obserwować interakcje wielu mam z ich maluszkami w dość stresujących sytuacjach i poczyniłam obserwacje, które to zagadnienie dobrze ilustrują. Chodzi mi o więź, a pośrednio – reakcję na dźwięk, także głos.

Opera Nova, Bydgoszcz

Jakiś czas temu znalazłam dawno kupioną płytę „sounds before birth | listen to what your baby is listening to” wydaną przez Pampers. Zanim napiszę o tym, co wewnątrz, chciałabym się podzielić spostrzeżeniami z dzisiaj.

Uczestniczyłam w badaniu USG przez-czaszkowym, stawów biodrowych i jamy brzusznej maluchów. Dla dzieci to nowe otoczenie, ludzie, zimny żel, twarde głowice aparatu, często wybudzenie lub bycie na czczo, przedłużone unieruchomienie i pewnie wiele innych – stresory :{

Otóż, dzieci matek nawiązujących i utrzymujących z nimi czuły kontakt fizyczny, skupiających uwagę na ich potrzebach w sposób aktywny, unikających przeniesienia pobudzenia malca na swoją ekspresję, te dzieci były znacznie spokojniejsze. Nie mam tu na myśli jakiegoś rodzaju apatii a zdrowy spokój. Wiadomo, rozpierająca energia jest typowa w dzieciństwie i nikt się jej nie dziwi, mnie chodzi raczej o kontrast wobec wcale nierzadkiego niepokoju, wyrażającego się głośnym, przenikliwym płaczem, wyrywaniem się, cechami, które ujawniają przemożne oddziaływanie strachu mimo obecności rodzica/-ów.

Szczególnie zachwyciła mnie jedna para mama – dziecko, która wyraźnie kontrastowała z pozostałymi. Dziecko płakało. Mama używała takich zwrotów, jak „Tak, usłyszałam Cię, wiem, że chcesz jeść”, „wszystko jest dobrze” „nie przejmuj się” :) Ujęło mnie to, bo dzieciątko miało 10 tygodni. Jej głos cechował się niewzruszenie szczególną łagodnością, był spokojny i powolny. Wiadomo, że maleństwo nie rozumiało, natomiast chłonęło ciepło, łagodność, melodyjność głosu.

Mama podmiotowo postrzegała córeczkę, już na tym etapie chciała komunikować, że zauważa jej potrzeby.

Podejście, którego wyjątkowość udzielała się obecnym przy tych dwojgu.

Jak to się wiąże ze wspomnianą płytą?

Ano, wydaje mi się, że podstawą takiej relacji jest miłość – więcej, niż instynkt macierzyński i to, co on dyktuje – świadomy wybór ukierunkowany na wzrost, przyjęcie drugiej osoby i obdarowywanie jej w sposób dojrzały.

To wszystko warto i można pielęgnować już u początków życia dziecka. Na przykład znajdując czas na przemawianie, śpiewanie, nawiązywanie więzi, wspólne słuchanie muzyki i o tym właśnie więcej poniżej. Ba, w pewnej analogii do kwasu foliowego – warto i można działać jeszcze na długo przed poczęciem :)

Wewnątrz płyty znalazłam ślicznie zredagowany CD guide, który zachęca mamę do wspólnego z rozwijającym się dzieckiem relaksu przy pięknej muzyce.

Czytamy, że od 15-20 tygodnia od poczęcia dziecko zaczyna rozwijać zmysł słuchu, a dźwięki zapewniają stymulację podczas uczenia się, jak je rozpoznawać i rozgraniczać.

Dalej dowiadujemy się, że matczyny głos najbardziej przykuwa uwagę maleństwa i dobrze mówić „do brzuszka”, bo głos jest słyszany, rozróżniane są wyższe i niższe tony głosów żeńskiego i męskiego, także śpiewne głosy dzieci, co kładzie podwaliny pod naukę języka.

Języków – powiedziałabym, bowiem te różnią dźwiękowo, melodycznie :) Wyobrażam sobie, że buduje się więź, dziecko uczy się już na najwcześniejszym etapie, wykształca poczucie bezpieczeństwa. Kto wie, może ukierunkowana komunikacja prenatalna to wczesna profilaktyka autyzmu?

Na płycie znajdujemy odtworzenie dźwięków domu rodzinnego oraz muzyki klasycznej w sposób, w jaki słyszy je dziecko. Doznanie to niezwykłe – dźwięk jest przyjemnie przytłumiony, jak w przytulnym pokoiku, ale swobodnie słyszalny. Następnie możemy wysłuchać tych samych utworów w wersji oryginalnej, jako konkretnej propozycji „Zagraj mi, mamo” :)

Utwory przytoczone poniżej oryginalnie podzielone są na nastroje.  Zamierzam tę listę rozbudowywać. Zapraszam do współpracy. Jeśli ktoś z Was miałby ochotę, opublikuję tu tytuły, które mogłyby służyć swym urokiem. Potem wystarczyłoby już tylko po nie sięgnąć :) Także po urodzeniu– dzieci bowiem zapamiętują melodie, które – jako znane i kojarzone z bezpieczeństwem – uspokajają.

Co proponuje płyta?– zapisane kolorem domyślnym:

≡ D R A M A T I C

 • Beethoven SYMPHONY No 5: ALLEGRO CON BRIO;
 • Carl Orff CARMINA BURANA: O FORTUNA
 1. Billy Joel THE DOWNEASTER „ALEXA” | added Feb 20, 2014 by Le mois des mirabelles

E M O T I O N A L

 • Bedrich Smetana THE MOLDAU;
 • Antonio Vivaldi FOUR SEASONS: CONCERTO RV 297 WINTER / Largo
 1. Disney TANGLED Mandy Moore & Zachary Levi I SEE THE LIGHT | added Oct 12, 2012 by siepopatrz
 2. Michael Jackson WILL YOU BE THERE | added Nov 16, 2012 by Anonim
 3. Marillion BEAUTIFULL | added Nov 23, 2012 by Le mois des mirabelles

≡ R E L A X I N G ≡

 1. Yves Montand LES FEUILLES MORTES | added Oct 11, 2012 by Le mois des mirabelles
 2. Gordon Haskell HOW WONDERFUL YOU ARE | added Oct 13, 2012 by Le mois des mirabelles
 3. BREAKFAST AT TIFFANY’S Audrey Hepburn MOON RIVER | added Oct 24, 2012 by Le mois des mirabelles
 4. Disney CINDERELLA, A DREAM IS A WISH YOUR HEART MAKES | added Nov 17, 2012 by Anonim

≡ H A P P Y ≡

 • Johann Strauss RADETZKY’S MARCH op. 228;
 • Aram Khatchatourian THE SABRE DANCE
 1. Secret Garden THE RAP | added Oct 16, 2012 by Le mois des mirabelles
 2. Paul Simon YOU CAN CALL ME AL | added Nov 16, 2012 by Anonim

W razie konieczności wyszukiwania wielu utworów w internecie, zachęcam do włączenia w zabawę osób trzecich, by oszczędzić dzieciaczkowi nadmiernej dawki promieniowania.

Może macie swoje muzyczne fascynacje, które widzielibyście na takiej przedurodzeniowo – pourodzeniowej liście?

Jakie są Wasze doświadczenia?

Pozdrawiam :)

PS. W Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy stosuje się muzykoterapię przy niektórych zabiegach, prowadzi się badania w zakresie jej wpływu na terapię. W tamtejszym szpitalu spotkałam lekarza, który przyjmował przy dźwiękach kojącego głosu A. Becelli’ego. A może słyszeliście o chirurgach, którzy operują przy pięknej muzyce?

Reklamy

13 thoughts on “Sounds Before Birth & Your Very Own Songs

 1. Pingback: MR Irresistible czyli Księżycowe "sprawki" | Le mois des mirabelles

 2. Pingback: Tęsknota | Le mois des mirabelles

  • Zajrzałam do komentarzy pod filmem i znalazłam taki, pisze anstisse:
   „IIene Woods who voiced Cinderella passed away July 1st, 2010, she had Alzheimers disease. She didn’t recognise a lot around her and she didn’t remember that she voiced Cinderella. But the nurses then found that this song ‚A dream is a wish your heart makes’ most comforted her so they playing it for her as often as possible. Rest in peace IIrene, you beauty.”

   Polubienie

 3. Pingback: Feel invited | Le mois des mirabelles

 4. Pingback: Honestly | Le mois des mirabelles

 5. Twoja analogia z kwasem foliowym przypomniała mi taką anegdotkę: Kiedy trzeba zacząć czytać małemu dziecku na głos? Odpowiedź: jak najwcześniej, najlepiej lata przed jego urodzeniem ;)
  A wg psychoanalizy, to nawet dzieciom w okresie płodowym trzeba wszystko tłumaczyć, nie takie pewne, że nic nie rozumieją…
  Pozdrawiam :)

  Polubienie

Zapraszam do wyrażenia swojej opinii. Podpis jest dowolny. E-mail, Signature, Website are optional. Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Thank you for visiting my blog.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s