Aleppo, Syria

Wielu osobom, także mnie, Aleppo przywoływało na myśl najpierw mydło.

Gdy wpatrywałam się niedawno w niezrozumiały napis, odciśnięty na jasnobrązowej kostce, myśli biegły do tamtych miejsc, ludzi, zapachów, historii, innego, tajemniczego świata. Wspomniałam o mydle TU .

Tymczasem…

28.09. Bejrut (PAP) – Syryjscy opozycjoniści informują o najcięższych od dwóch miesięcy walkach w jednym z największych miast Syrii – Aleppo. Piątek jest drugim dniem nowej ofensywy rebeliantów przeciwko siłom reżimowym w tym mieście.

Trzymilionowe Aleppo, które kiedyś było bastionem zwolenników prezydenta Baszara el-Asada, stało się kluczowym polem bitwy w syryjskiej wojnie domowej. Jego zdobycie byłoby dla syryjskiej opozycji wielkim strategicznym zwycięstwem, zdobyciem potężnej twierdzy na północy kraju, w pobliżu granicy z Turcją. Porażka rebeliantów oznaczałaby dla reżimu nieco więcej czasu – wskazuje agencja Associated Press.

Według Opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w trwającym od marca 2011 roku konflikcie śmierć poniosło ponad 30 tys. osób, głównie cywilów.

/PAP, Ciężkie walki w syryjskim Aleppo, na: http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=swiat&idNewsComp=&filename=&idnews=75802&data=infopakiet&_CheckSum=-1201729298 dostęp: 04.10.2011/

Kilka dni temu podano kolejne doniesienia o trwaniu walk, dziś – o wymianie ognia między Syrią a Turcją.

Bejrut – stolica Libanu, państwa graniczącego od zachodu z Syrią.

Zapraszam do wyrażenia swojej opinii. Podpis jest dowolny. E-mail, Signature, Website are optional. Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Thank you for visiting my blog.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s